Odvaha a návrat ke kořenům. To nám pomůže snížit emise.
Roman Lenner, zakladatel skupiny Valbek EU, má s projektováním nejen infrastrukturálních staveb desítky let zkušeností, od nás i ze světa. Možná i proto si na nějaká opatrná, politicky korektní vyjádření nepotrpí. Jde přímo k věci, i když se to nemusí vždy každému lehce poslouchat. Tak je tomu i v rozhovoru o tom, jak může stavebnictví přispět ke snižování emisí skleníkových plynů. „Ohledně spotřeby jsme doposud byli příliš velkorysí. Považuji oxid uhličitý za dobrý nástroj, abychom se opět vrátili k racionálnímu přemýšlení, resp. k racionalizaci celého stavebního procesu,“ říká v rozhovoru pro časopis Veřejné zakázky.
Evropská unie chce snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 55 % z úrovně roku 1990. Může k tomu přispět i stavebnictví?
Může, a dokonce musí. Přispět ke snižování emisí CO2 a dalších skleníkových plynů lze během celého stavebního procesu, počínaje výrobou materiálů, přes projekci, realizaci a užívání i demolici a recyklaci stavebního díla. Emise CO2 přímo souvisejí se spotřebovanou energií. Týká se to zejména návrhu, který by měl být posuzován právě z hlediska energie a spotřeby CO2. Je třeba se podívat na příslušné normy a předpisy, které dnes CO2 nerespektují. Ohledně spotřeby jsme doposud byli příliš velkorysí. Považuji oxid uhličitý za dobrý nástroj, abychom se opět vrátili k racionální přemýšlení, resp. k racionalizaci celého stavebního procesu. Posledních třicet let byla levná energie i materiály, před sto lety tomu ale bylo naopak. Naši předci potřebovali nejen při výstavbě více přemýšlet a být důvtipní. Protože dnes máme energie dostatek, tak máme zbytečně velkou spotřebu. Je třeba snižovat energetickou náročnost.